Опасни връзки - Шодерло дьо Лакло

Опасни връзки
Автор: Шодерло дьо Лакло
Обем: 464 стр.
Формат в мм.: 140х210
Издател: ИК "Ентусиаст"
Мека подвързия
Дата на включване: 2016-10-09
Нашата цена: 13.34 лв
 

Книгата не е в наличност
Вечен и скандален роман за борбата между морала и покварата

Съперничество. Опасни игри. Ревност. Отмъщение. Жестока надпревара в порока и злото между една безскрупулна дама и един безмилостен кавалер.
Маркиза дьо Мертьой и развратният ѝ бивш любовник виконт Дьо Валмон съставят коварен план и се предизвикват на рискован облог. По заръка на своята доверена приятелка виконтът трябва да изкуши невинната и непорочна Сесил дьо Воланж, която предстои да се омъжи съвсем скоро. Валмон е готов на още по-голямо предизвикателство – да съблазни и безмерно добродетелната госпожа Дьо Турвел, самото олицетворение на морала. Маркизата също залага своята репутация в тази опасна игра. Има обаче едно правило: никога никой от тях да не се влюбва. Уви, понякога човек установява, че има неща, които са по-силни от него. И тогава опасните връзки се превръщат в безмилостни войни. Приятелите във врагове.

Когато една жена нанася удар в сърцето на друга, тя рядко не улучва най-чувствителното място и раната е неизлечима...

Пиер Амброаз Франсоа Шодерло дьо Лакло е роден на 18 октомври 1741 г. в Амиен, Франция. Дълго време Шодерло дьо Лакло е смятан за скандален писател като маркиз дьо Сад. В ролята си на любител писател целите му са „да напише роман, който е необикновен, който ще вдигне много шум и ще остане на земята дълго след като той си е отишъл.“ Това именно и постигна с епистоларния роман „Опасни връзки“, описващ любовните интриги на френската аристокрация. Творбата е сред шедьоврите на романистиката от XVIIIвек и е вдъхновила множество критични и аналитични есета, коментари, пиеси и филми.
За пръв път романът „Опасни връзки“ е издаден през март 1782 г. в Париж. Отпечатването му е съпроводено от необикновен успех, но и от огромен скандал. Успехът се обяснява от изключителните достойнства на самата книга и от големия интерес към нея (продадени са над 1000 екземпляра само за един месец). В последствие е назован „световен шедьовър“, а скандалът възниква от това, че критиците и общественото мнение смятат произведението за неприлично, граничещо с порнография. Лакло е отхвърлен от парижкия елит и е обвинен в разпуснатост и недопустими любовни пороци.