Небе и Ад - Емануел Сведенборг

Небе и Ад
Автор: Емануел Сведенборг
Обем: 544 стр.
Формат в мм.: 130х200
Издател: ИК "Кибеа"
Мека подвързия
Дата на включване: 2004-06-10
Нашата цена: 14.24 лв
 

Книгата не е в наличност
СЪС СВОЯ ФУНДАМЕНТАЛЕН ТЕОЛОГИЧЕСКИ ТРУД „НЕБЕСНИ ТАЙНИ" (1749-1756) Сведенборг изпълнява една мисия - „да открие за хората духовния смисъл на Светото писание". Обаче тези осем тома, изпълнени с богословски размисли и позовавания на виденията на автора, не намират много читатели, или поне не веднага. Затова Сведенборг подготвя поредица от по-малки и по-атрактивни книги, които отпращат към „Небесни тайни". Пет от тях се появяват през 1758 година, малко след 70-я рожден ден на автора. Всички те са написани на латински и са отпечатани в Лондон. Една от тях става най-известният труд на шведския философ-мистик - „За Небето и неговите чудеса и за Ада според видяно и чуто". Другите четири са “Новият Йерусалим", „Страшният съд", „Белият кон" и „Другите планети".
Според разбирането на Сведенборг за Вселената, материалният свят, в който живеем, е само малка част от цялото. Той е заобиколен от обширни духовни светове. Първият от тях е светът на духовете, в който хората се намират неспоредствено след смъртта. След известно време те или слизат в Ада, или се издигат на Небето. Самото Небе има сложна структура, която съответства на човешката форма. Всичко това авторът описва като „видяно и чуто", посочвайки във Въведението: „...бе ми отредено цели тринадесет години да бъда едно с ангелите и да говоря с тях така, както говори човек с човека, а също да видя какво е на Небето и какво - в Ада. Сега вече ми е позволено да опиша видяното и чутото; надявам се с това да проясня невежеството и да разсея безверието."
Както би могло да се очаква, богословският трактат на Сведенборг става обект на много критики. Един от най-известните му противници, Джон Уесли, отрича книгата като фантазия, ерес и дори нещо по-лошо - вдъхновена от „духа на мрака". Мнозина други обаче разбират книгата като въведение към едно ново езотерично виждане на света, което позволява да се черпи вдъхновение от ангели и духове. Много големи поети и писатели ценят Сведенборг и в творчеството им се усеща неговото влияние - Блейк, Стриндберг, Балзак, Дьо Нервал, Достоевски, Емерсън, Борхес. Има и такива читатели, които виждат в „Небе и Ад" началото на нова религиозна философия. Сведенборг винаги е имал сродни души, верни последователи, които пренасят словото му през вековете. Така е и до днес, особено в Англия и САЩ.
На съвременния човек опитът на Сведенборг, каквото и да разбираме под това, може да подскаже, че е полезно на овеществяването на нашия свят да се противопостави умението да се вижда външното като израз на нашата морална природа. В един опит да се погледне на живота от такъв ъгъл винаги ще има нещо ясновидско. Независимо как се приема „видяното и чутото" от Сведенборг, едно от важните послания на книгата е, че човек сам определя живота си тук, на земята, и след смъртта. „Човек е сътворен по подобие на Небето, но унищожава образа на Небето в себе си поради зла воля и лъжовна мисъл" - казва шведският философ. Важното е да не угасиш небесната светлина в себе си.
Според шведския аристократ Карл Густав Тесин, един от първите читатели на „Небе и Ад", в книгата „има толкова много нови и неочаквани обрати, че се чете на един дъх, без досада".
А дали не е по-добре да напомним думите на Борхес: „Нека Раят съществува, въпреки че обитаваме Ада"?

„Небе и Ад“ става обект на много критики. Един от най-известните му противници, Джон Уесли, отрича книгата като фантазия, ерес и дори – вдъхновена от „духа на мрака“. Мнозина други обаче разбират книгата като въведение към едно ново езотерично виждане на света, което позволява да се черпи вдъхновение от ангели и духове. Много големи поети и писатели ценят Сведенборг и в творчество им се усеща неговото влияние – Блейк, Стриндберг, Балзак, Дьо Нервал, Достоевски, Емерсън, Борхес. Има и такива читатели, които виждат в „Небе и Ад“ началото на нова религиозна философия.

Според шведския аристократ Карл Густав Тесин, един от първите читатели на „Небе и Ад“, в книгата „има толкова много нови и неочаквани обрати, че се чете на един дъх, без досада“.

А дали не е по-добре да припомним думите на Борхес: „Нека Раят съществува, въпреки че обитаваме Ада“?

Сведенборг е Буда за Западния свят, когото хората от Европа и Америка трябва да четат и следват.

Д. Т. Сузуки

Огромният труд на Сведенборг ме съпътства в целия ми живот.

Хенри Корбин

Възхищавам се на Сведенборг като на голям учен и същевременно велик мистик. Животът и делото му винаги са привличали интереса ми.

К. Г. Юнг

Върнах се към Сведенборг след подробно изучаване на всички религии и след като прочетох всички трудове, публикувани през последните 60 години. Сведенборг несъмнено въплъщава всички религии – или по-точно една религия – религията на човечността.

Оноре дьо Балзак

Според мен, само философията на Сведенборг хвърля светлина върху отвъдния живот. Тя обяснява много от неразбираемите неща.

Елизабет Барет Браунинг

Най-забележителната стъпка в религиозната история на последните векове е отбелязана от гения на Сведенборг. Моралното прозрение на Сведенборг, поправянето на широко разпространените грешки, обявяването на морални закони го правят несравним с другите съвременни автори и го поставят на свободното от известно време място на законотворец на човечеството.

Ралф Уолдо Емерсън

В творчеството на Сведенборг е изразена много повече истина, отколкото където и да е в човешкото творчество... Един от най-извисените умове... Едно от духовните слънца, които светят все по-силно с годините.

Томас Карлайл

И Сведенборг, и Петър Дънов (Беинса Дуно) въплъщават в живота си Любовта и Мъдростта и ги превръщат в крайъгълни камъни на ученията си.

Дейвид Лоримър