В какви минни полета затъва специалистът по маркетинг? Всеизвестната истина гласи, че те обхващат четири големи териториални сегмента. Според класическата формулировка на Джеръм Маккарти това са четирите П-та: продукт/product (включват се всички компоненти като обслужването и опаковката, придружаващи продукта); позициониране/place (отнасящо се до каналите на дистрибуция); промоция/promotion (но не в смисъла на акция с намаляване на цените, в рекламния жаргон това са всички форми на комуникация с клиентите); цена/price (в това число намаленията, ценовата гъвкавост и пр.).
Дали ще приемете тази терминология или ще предпочетете ориентираната към клиентите версия на Филип Котлър - в която всички компоненти съответно започват с К (C - англ.) - територията е все така обширна. Една грешна стъпка в някоя от четирите зони е достатъчна да заличи ползите, генерирани в останалите три. И въпреки че от чисто "изкуство" маркетингът твърдо се измества по посока на науката, решенията, които маркетинг мениджърите непрекъснато вземат, са силно субективни.
Поради тази причина Harvard Business Review посвещава толкова много казуси на свързани с маркетинга теми. Те не само гарантират интересно четиво, но по-важното е, че маркетингът провокира истински дилеми - ситуации, в които умни, образовани и опитни маркетинг специалисти стигат до драматични разлики в мненията си относно посоката, която да поемат. А път напред без риск не съществува. |