Българските манастири - пазители на духовността през вековете - Павел Сотиров

Българските манастири - пазители на духовността през вековете
Автор: Павел Сотиров
Обем: 136 стр.
Формат в мм.: 165х235
Издател: ИК "Май"
Мека подвързия
Дата на включване: 2008-03-18
Нашата цена: 21.84 лв
 

С какво са интересни манастирите в България и защо си заслужава човек да им отдели време и да ги разгледа? Може би една от най-важните причини е, че поради особеностите на историческото развитие на страната те са сред малкото "живи" старини, запазили се до наши дни, като някои от тях дори още действат и в техните дворове ще срещнете истински монаси, така, както бихте могли да го направите преди 500 и повече години.
В манастирските скриптории и библиотеки се е зародила и развила българската култура, съхранила се е българската народност, особено през петте мрачни столетия на османското господство. Тук са се превеждали и писали книги на български език и на същия този език всеки ден е звучала светата литургия, обучавали са се деца, младежи и духовници. В светите обители са се изучавали и развивали живописта, певческото изкуство, художествените занаяти като резбарство, златарство и др. Тихите сгради на манастирите са съхранявали традиции и предания от най-стари времена, знания за празничния и делничния живот, за устройството на света. Тук се развивала оживена стопанска дейност, управлявали се земеделски земи, стада, имоти. Лекували се болни, произвеждали се по изпитани технологии напитки и ястия, осъществявали се връзки с монаси от съседните и по-далечни страни, набирали се средства, извършвало се строителство. По време на ежегодните събори в чест на светеца покровител край манастирите се събирали хиляди поклонници, организирали се търговски панаири, създавали се условия за общуване на населението от околностите.
За посетителя днес очарованието и уютът на българските манастири се допълват хармонично с красотата на околната природа, защото, както се казва, няма манастир, построен на лошо място.
Заслужава си човек да поседне на дървената скамейка на някой от обвитите в зеленина чардаци в някой от българските манастири - защо не например Роженския, - за петнадесетина минути да потъне в безмълвието и да се опита да се слее с изтеклите като струите вода от мраморната манастирска чешма отминали времена, да види живелите преди това хора. Може и да се получи...
В тази книга си позволяваме да запознаем читателите с наш подбор на най-известните и добре съхранени български манастири, без да имаме претенции за изчерпателност. Целта ни е да провокираме желание манастирите да бъдат посетени и по този начин и най-добре опознати. Защото със сигурност фотографиите, които сам ще направи, и впечатленията, които сам ще придобие, ще бъдат многократно по-вълнуващи от това, което можем да предложим ние.
От авторите