Ейбрахам Коен (1887-1957) е сред най-задълбочените изследователи на талмудиския иудаизъм. Той е редактор на изданието на Библията, осъществено от „Сончино Букс", и участва в преводите на Талмуда и Мидраш.
Талмудът е един от великите класически текстове на човешката цивилизация - вечни, въздействащи, вдъхновяващи. Той се нарежда сред безценните писмени паметници в историята, наред с Библията, „Държавата" на Платон, Аристотеловата „Политика", Корана. Общото между тези книги е силата да привличат вниманието и да предизвикват отклик векове след своето създаване. От незапомнени времена, поколение след поколение, Талмудът властва и внушава самобитен идеал за морална и интелектуална добродетел, формирал у еврейския народ единен модел на мисловност. Наред с великите и Вечни творения на човешкия дух, Талмудът е забележителен като жива традиция, като фокус на едно извечно битуване. Той е не толкова книга, колкото интелектуално наследство за вечността.
Публикувана през 1931 г., излязла в Съединените щати през 1949 г., и сега, десетилетия след първата си поява, антологията „Талмуд за всеки" се радва на читателски интерес. Тя дължи своите достойнства на системния и последователен метод на изложение на идеите, а ние и до днес разгръщаме нейните страници заради възможността да намерим убедителни и смислени постановки на изразената в Талмуда позиция по същностни за Тора, т.е. за иудаизма, религиозни, етични, правни и теологични проблеми.
След време ще бъдат създадени и други подобни трудове, но книгата на Коен едва ли ще бъде надмината в постигнатото от автора й с елегантност и интелект.
Джейкъб Нойзнер
|