Вълните - Вирджиния Улф

Вълните
Автор: Вирджиния Улф
Обем: 272 стр.
Формат в мм.: 130х200
Издател: ИК "Унискорп"
Мека подвързия
Дата на включване: 2009-11-17
Нашата цена: 13.65 лв
 

Романът „Вълните”единодушно получава най-високата оценка от критиците, защото творбата се извисява като монумент на модернизма, съпоставим единствено с „Одисей” на Джеймс Джойс. Писателката отбелязва в дневника си, че едва във „Вълните” най-после налага собствен характерен стил, като изобщо не се стреми да разкаже някаква история, а пресъздава низ от размишления и проблясъци в съзнанието, възникнали в мигове на прозрение. За Улф най-важно е да изследва дълбините на човешката психика, а във „Вълните” го постига напълно.

„Вълните” излиза през 1931г. и е творба, в която шест персонажа изговарят шест монолога. Шест отделни гласа се редуват и изследват представата за индивидуалността, аза, собствената личност и общността. Всеки един характер е отделен, но същевременно и едно цяло. Бърнард има дарбата на писател и умението да дава словесна форма на преживяното; Луис е аутсайдер, който търси приемане и успех; Невил желае любов и я търси в серия от авантюри с мъже; Джини е човек от висшето обшество, въплъщение на първичната, витална жена, която се осъществява преди всичко чрез тялото; Сузан избягва от града на село, където става многодетна майка и отглежда животни във фермата; Рода е мечтателна и поетична натура, която се чувства постоянно самотна и изолирана. Чрез монолозите се разкриват шест характера от тяхното детство до зрелостта. Резултатът е един прекрасен хор от гласове, които не отбелязват толкова минали събития, но отпразнуват връзката между различните индивидуални части. Персонажите във „Вълните” са неконвенционални, с тънка чувствителност и способност да възприемат действителността извън видимото. Във финала на романа безличните гласове се превръщат обаче в архетипни образи – Сузан представлява образа на майката, Джини на любовницата, Рода е самоубийцата, Невил – хомосексуалистът, Луис –аутсайдерът, Бернард – разказвачът.
Книгата разчупва традиционните представи за жанра и заличава разделението между проза и поезия. Във „Вълните” социалната среда вече е само фон и рязко намалява броят на действащите лица. Улф се стреми да се отдалечи от всякаква фактология, за да постигне пълна свобода и да създаде проза и все пак поезия, да напише роман-поема и в същото време драма.
Героите по двойки представят различните компоненти на човешкото съзнание, описани от Фройд. Невил и Джини олицетворяват инстинктивното и първичното у човека; Луис и Рода символизират моралната част в човешкото съзнание, изградена под въздействието на обществото, а Бърнард и Сузан представят рационалното у човека, което го приспособява към околния свят.

Вирджиния Улф, родена Аделайн Вирджиния Стивън, е една от най-големите писателки и есеистки на ХХ век, ключова фигура в историята на литературата. Заедно с други видни свои съвременници тя става част от т. нар. "Кръг Блумсбъри" - сдружение на интелектуалци, приятели и съмишленици, възпитаници на Кембридж. Едва на 13 годишна възраст Вирджиния преживява тежката загуба на майка си, чиято смърт става причина за първия пристъп на душевното й заболяване, което определят като биполярно разстройство. Баща й Лезли Стивън е видна фигура в литературния живот на викторианска Англия и близък приятел на известни писатели като Хенри Джеймс, Джордж Мередит, Джон Морли, Джеймс Ръсел Лоуел.Под ръководството на баща си тя получава доста солидни знания, но не и университетско образование. Заедно със съпруга си Ленард Улф създават издателство Хогарт Прес. Животът на Вирджиния Улф е изключително добре документиран, тъй като е оставила около четири хиляди писма и трийсет тома дневници.

„Романът „Вълните” е логическият завършек в развитието на Вирджиния Улф като модернист”.
Дейвид Лодж

„С „Вълните” Вирджиния Улф дава своя най-голям принос към модернизма”.
Малкълм Брадбъри

„Вълните” на Вирджиния Улф е ярък образец на лирическия роман”.
Мелвин Фридмън