Реторика - Бранислав Нушич

Реторика
Автор: Бранислав Нушич
Обем: 312 стр.
Формат в мм.: 130х200
Издател: ИК "Сиби"
Мека подвързия
Дата на включване: 2010-11-28
Нашата цена: 26.00 лв
 

Известният сръбски драматург и писател Бранислав Нушич (1864–1938) е юрист – завършил е право в Белградския университет, и този факт може да се прочете във всяка негова биография. Но може би малцина знаят, че той е и основател на модерната сръбска реторика. Освен че е блестящ оратор и преподавател по реторика, Нушич издава и учебник по реторика - книга, която се нарежда достойно сред най-добрите му съчинения.

„Реторика“ излиза от печат за пръв път през 1934 г., оттогава насам е многократно преиздавана, като и днес е част от литературата, препоръчвана на студентите от техните преподаватели. Изданието излиза за първи път на български език.

В познатия ни брилянтен стил на автора подробно са разгледани правилата и дефинициите на различните реторични категории. Любопитна е систематичната история на ораторството от древността до наши дни, с акцент върху ораторството на южните славяни.

Увлекателно и достъпно написана, с интересни и полезни примери от речите на най-добрите оратори, с практически съвети за това как да се държи реч, така че тя да постигне сигурен успех сред слушателите – това са само част от достойнствата на тази книга.

Ето какво казва самият Нушич за книгата:
„Тя може да бъде еднакво полезна както на тези, които се учат на ораторско изкуство, така и на онези, на които им се случва в живота да произнесат публична реч. Народни представители, правозащитници, свещеници, офицери, преподаватели и учители, представители на различни движения, представители на организации и браншове (търговци, занаятчии, работници), следователно всички – на които по призвание или според своите социални отношения и изяви им се налага да произнасят публично слово, могат да се възползват от тази книга. И наистина този широк интерес, който би предизвикала книгата, е една от решаващите причини, които ме подтикнаха да я издам.”

Бранислав Нушич, 1 януари 1933 г.