Какво е общото между разнообразието на видове в кораловите рифове, туптенето на сърцето при мухите и слоновете, броя на бензиновите колонки и дължината на електрическите кабели.
Това е книга е за иновативното пространство. Някои обстановки смазват новите хрумвания, други като че ли са като люпилни за идеи. Големите градове и световната мрежа са такива необятни източници на иновации, защото, поради сложни исторически причини, и двете са обстановки, изключително подходящи за създаването, проникването и приемането на добрите идеи. По същия начин „безчет миниатюрни архитекти” в дарвиновия коралов риф създават обстановка, в която биологичните иновации процъфтяват.
Ако искаме да разберем откъде идват добрите идеи, трябва да ги поставим в контекст. Променящата светогледа дарвинова идея се ражда в ума му, но само си помислете за всички пространства и инструменти, които са му трябвали, за да сглоби цялостната картина: кораб, архипелаг, дневник, библиотека, коралов риф. Мисълта ни оформя пространствата, в които живеем и пространствата на свой ред ни връщат услугата.
Тезата на тази книга е, че в необикновено плодовитите обстановки съществуват ред общи свойства и модели, които се проявяват отново и отново. Колкото повече се възползваме от тези общи положения – в личните си работни навици и хобита, в офисната обстановка, в дизайна на нови програмни инструменти – толкова по-добри ще ставаме в изявяването на изключителните си способности за иновативно мислене.
Добрите идеи може да не искат свобода, но те искат да се свързват, да се сливат, да се прегрупират. Те искат да се преоткриват чрез прекосяването на конвенционалните граници. Искат да се допълват една друга, точно както искат и да се състезават помежду си.
|