Книгата обхваща историята на Китай от праисторическите находки и сведения за човешко присъствие по тези земи до 2005 г. и е структурирана по следния начин:
-Подходите за изследване и изучаване на Китай.
-Предистория на страната – някои от най-важните открития за случилото се в земите на днешен Китай в праисторическата епоха – Пекинския човек, данни за развитието на Китай през неолита и разкриването на столиците на легендарните династии от бронзовата епоха Шан и Ся.
-Развитието на имперската автокрация, на елитите и на държавата и обществото, които те управляват – династиите Хан, Тан, Сун, Мин и Цин. Оценка на величието и гениалността на китайската цивилизация. Това, че толкова малко хора управляват толкова много поданици за толкова дълго време, едва ли може да намери аналог в световната история.
-Парадоксът на Китай – през ХІ и ХІІ в. цивилизацията на Китай е много по-напреднала и развита в по-голямата част от аспектите си от тази в Европа по същото време. През ХІХ и ХХ в. обаче Китай вече сериозно изостава от развитите цивилизации на модерния свят.
-Възкачването на власт на Китайската комунистическа партия под управлението на Мао Дзъдун. Перипетиите, през които преминават след 1949 г. партията и ръководените от нея китайски народ и държава.
-Пътищата за развитие пред съвременен Китай. |