Сиртакито на Ципрас. Част 1 - Николай Скарлатов

Сиртакито на Ципрас. Част 1
Автор: Николай Скарлатов
Обем: 416 стр.
Формат в мм.: 130х200
Издател: ИК "Изток Запад"
Мека подвързия
Дата на включване: 2016-09-11
Нашата цена: 20.02 лв
 

Тази книга е продължение на книгите ми „Гърция в прегръдките на „Тройката“ (2014) и „Корупцията и кризата в ЕС 2008–2013 г.“ (2014). Изводите, които направих в тях за гръцката криза и за по-нататъшната борба с нея, се потвърдиха.

Днес в Гърция са налице всички отрицателни последствия от глобализацията. В условията на пазарната икономика страната поддържа социална система, изискваща големи разходи. За да осигури финансов ресурс за поддържане на институциите и социалната система, на Гърция се налага да взима външни кредити. Същевременно икономиката на страната не може да обслужва натрупаните си задължения.

Коренът на проблема са недалновидната държавна политика на правителствата, вкарали страната в криза, липсата на конкурентноспособност на гръцката икономика, грешната формула при създаването на еврозоната и еврото и преди всичко недостатъците на свободния пазар.

В първата и втората част на книгата подробно изследвам процеса на преговорите на лявото правителство на Алексис Ципрас с еврогрупата, провеждането на референдум на 5 юли 2015 г., подписването на трети спасителен заем, насрочването на предсрочни парламентарни избори на 20 септември 2015 г. и второто правителство на Ципрас след изборите. Активна дипломация, емоции, популизъм, ултиматуми, вътрешна политика, структурни реформи и т.н. Всичко е описано, като се използва аналитичният подход.

Книгата отразява събитията в реално време, затова тя е един вид дневник, който описва точно позицията на всяка от страните. Моят анализ следва всяко събитие и коментарите, свързани с тях. Проследени са действията на участващите лица и на негово превъзходителство народа.

В книгата съм публикувал становищата по темата на световни корифеи в икономиката.

Събитията в Гърция нямат аналог в досегашната история на Европейския съюз. Ето защо по-подробното описание на случващото се може да бъде полезно и да се използва при други подобни случаи.

Николай Скарлатов