Андрей Луканов. Без предразсъдъци. 20 години по-късно - Съставител: Фондация Андрей Луканов

Андрей Луканов. Без предразсъдъци. 20 години по-късно
Автор: Съставител: Фондация Андрей Луканов
Обем: 312 стр.
Формат в мм.: 140х210
Издател: ИК "Сиела"
Мека подвързия
Дата на включване: 2016-09-29
Нашата цена: 13.76 лв
 

Тази книга съдържа непубликувани изказвания на приятели и съперници на Андрей Луканов. Те са записани след смъртта му и са пазени в тайна с тяхно съгласие, докато се навършат 20 години от неговото убийство.

Защо преходът у нас беше мирен, а не започна кърваво като в съседна Румъния?

Как беше запазен етническият мир?

Как започнаха реформите в България и какви са били плановете на Андрей Луканов за страната ни след свалянето на Жан Виденов?

Две десетилетия след покушението срещу бившия министър-председател на България на 2 октомври 1996 г. девет изказвания на негови съперници и приятели биват публикувани за първи път. Техни автори са Петър Дертлиев, Любомир Собаджиев, Любен Беров, Димитър Баталов, Иван Черноземски, Дончо Дончев, Иван Анастасов, секретарката на Луканов Светла Масларова, както и София Луканова.

Това е книга, която разбива митове. От нея няма да научите повече за убийството и убийците на Луканов. Но ще разберете кой в действителност е бил той, каква е била неговата роля в прехода от тоталитаризъм към демокрация и какво е било неговото място в сложния политически пъзел в началото на 90-те.

Текстовете в книгата са подбрани от социолога Кънчо Стойчев и наследниците на Андрей Луканов. В своя предговор Кънчо Стойчев посочва точно и обективно както успехите, така и грешките на бившия министър-председател на България. Читателите ще могат да прочетат и откъси от книгите на самия Луканов „Българската корида. Писма от „Развигор“ и „Социалната демокрация – алтернатива за България“.

Съдържа илюстрации от личния архив на фондация „Андрей Луканов”. Интервютата са взети с помощта на Тома Томов и Боряна Драганова. Съдържа и текстове от вестник „Дума”, както и авторски текстове на Бойко Димитров, Валери Петров, Леда Милева и Стефан Продев.