Помисли отново. Преодоляване на упоритите мисловни навици - Рей Хърбърт

Помисли отново. Преодоляване на упоритите мисловни навици
Автор: Рей Хърбърт
Обем: 304 стр.
Формат в мм.: 140х215
Издател: ИК "Изток Запад"
Мека подвързия
Дата на включване: 2017-12-09
Нашата цена: 15.47 лв
 

В ежедневието си непрестанно правим избори – някои променят живота ни завинаги, други са по-тривиални. Как обаче вземаме решенията си? Доверяваме се на инстинкта си или обмисляме рационално всяко наше действие? Кое ни води – интуицията или логиката?

Когато правим избор между две или повече възможности, умът ни разполага с набор от похвати, готови схеми и отъпкани пътища, към които прибягваме несъзнателно. Тези т.нар. евристики биха могли да изкривят преценката ни, да ни направят лесна мишена на манипулатори или да ни подтикнат да вземем грешни решения. Често казваме или правим неща, за които сетне дълбоко съжаляваме. Ако обаче овладеем автоматичната си реакция и се вгледаме в ситуацията непредубедено, тогава вероятността да вземем правилното решение се увеличава многократно. Понякога единственото, от което се нуждаем, е да спрем и да помислим отново.

Рей Хърбърт предлага интересен и изчерпателен анализ на когнитивните капани, които сами си залагаме, както и прагматични съвети как да ги избегнем. Книгата е увлекателно изследване на пътищата, които следва човешкият ум, както и практическо ръководство как да правим по-добри преценки и да вземаме по-умни решения в нашето всекидневие.

Рей Хърбърт пише за психология и човешко поведение повече от 25 години. Той е редактор на секцията, отговаряща за поведенческите науки в сп. Научни новини, главен редактор на Психологията Днес, редактор на категорията здравни и научни науки в US News & World Report, и журналист на Newsweek, Scientific American Mind и The Huffington Post. Той е автор на "Помисли отново".

Израснал е на брега на Джърси и освен че обича всичко, което има вкус и мирис на солена вода, той развива ранно любопитство към науките. Всъщност, той първоначално е искал да стане лекар, преди своето търсене на смисъл на живота и любов към всичко, в стила на 60-те години. Тогава разбира всъщност, че литературните му преследвания са най-силни. Обича училище толкова много, че продължава да учи, докато не може повече да си го позволи. След това, в средата на 70-те години, се премества във Вашингтон, за да пробва ръката си в журналистиката, което оттогава продължава да прави и днес.