Царственик или Българска история - Христаки Павлович; Препис на съвременен български език: Николай Иванов Колев

Царственик или Българска история
Автор: Христаки Павлович; Препис на съвременен български език: Николай Иванов Колев
Обем: 68 стр.
Формат в мм.: 148х210
Издател: ИК "Гута-Н"
Мека подвързия
Дата на включване: 2018-02-18
Нашата цена: 8.19 лв
 

Издадена за първи път в Будапеща през 1844, написана за всички училища в Пеща.

Царственик или Българска история, която учи откъде са произлезли българите, как са владели, как са царували, и как са погубили царството си и са попаднали под иго, събрана от Мавро Орбини Латински, Цезар Бароний, Йоан Зонара, Буефир Френски, Теофан Гръцки, Свети Евтимий Търновски, Свети Димитрий Ростовски и други летописци.

"Към моите сънародници българи.

Мои любими сънародници, днес ви представям този Царственик, посветен на вашите прародители и на това откъде те са произлезли, и на всичките техни деяния, даже до падането им, за да видите вие хубаво на какви славни прародители сте внуци, а също и как състоянието на човечеството на този свят не постоянно, но винаги подлежи на промени, тоест благополучието следва злополучието, а злополучието - благополучие.

Отначало нашите прародители с нищо не са се славели, но след това със своята храброст са стигнали до висока степен на слава, както ни съобщават много историци. С времето пак отслабнаха, обезславиха се и попаднаха под иго. Но откъде идва това: от несъгласие, понеже развалиха съюза на съгласието и се разделиха едни на една страна, други –- на друга. И така те със съгласието си се прославиха, а с несъгласието изгубиха своята слава. Ето такъв плод ражда несъгласието: което и Господ казва в Евангелието на Матей: "Всяко делящо се царство няма да просъществува."

Преблагославна работа е, възлюбени, съгласието: защото там, където е то, там е и Бог, както сам Матей казва: "Нека се съберат двама-трима в моето име и осмина ще ни последват", а където е Бог, там се случва всякакво благополучие и всяка работа е полезна.

Бъдете здрави!"

Христаки Павлович, 1844 г.