Ритмите през Средновековието - Жан-Клод Шмит

Ритмите през Средновековието
Автор: Жан-Клод Шмит
Обем: 544 стр.
Формат в мм.: 168х240
Издател: ИК "Изток Запад"
Твърда подвързия
Дата на включване: 2019-03-29
Нашата цена: 45.41 лв
 

Ритмите увличат в своето движение цялостния живот на хората и обществата: поведенията във всекидневието и естетическите преживявания, преместванията в пространството, както и порядъка на времето. Няма живот без ритъм, т.е. без различна подредба на фактите, които се повтарят, като неизменно комбинират периодичност и прекъсване.

През последните два века много философи, социолози, антрополози, музиколози проявяват интерес към социалните ритми, за които още Марсел Мос казва, че определят представите за времето. Досега обаче няма история на ритмите, която да съпоставя съвременното възприемане на ритъма с това в миналото. В цивилизацията на средновековна Европа понятието ритъм, наследено от гръко-римската Античност, изглежда така, сякаш се отнася само до музиката, поезията и танца, но всъщност влиза в съзвучие с цялото Творение, което Бог създава за шест дни.

От този основополагащ ритъм книгата заимства собственото си изложение, като последователно разглежда ритмите на тялото и на света, на времето, на про­странството, на разказа, за да завърши с функцията на ритмите за промените в обществото и за хода на историята.

Жан-Клод Шмит (роден през 1946 г.) е изтъкнат френски историк медиевист, почетен професор във Висшето училище по социални науки в Париж. Книгите му са преведени на над петнадесет езика в цял свят. Многобройните му трудове, в които той съчетава подходите на историята и антропологията, като подчертава ключовото значение на изображенията, хвърлят оригинална светлина върху цивилизацията на средновековна Европа.

Най-новата му книга – „Ритмите през средновековието“ – е труд, върху който работи в продължение на 20 години, но смята, че изследването не е завършено, а отворено, както са неизчерпаеми проявите на ритъма. Безспорен израз на признанието за приноса на автора в развитието на световната хуманитаристика е Голямата награда за история, с която книгата е отличена през 2017 г.