Mонографията „Репресивното общество. Социалната репресия в теорията на Фройд за общественото развитие и нейното влияние върху философията на Маркузе, Фром и Фуко“ представя процеса на формиране на теорията на Зигмунд Фройд за общественото развитие като възпроизвеждаща се репресивност. Анализирани са възгледите на Фройд за позитивната и негативната страна на репресията като обществен феномен и начинът, по който тя непрекъснато поддържа социалното развитие.
Детайлно са проследени връзките на понятията от психоанализата и разкрити механизмите на репресия на отделни етапи от социално-историческото развитие. Ограничени са и хронологично представени четири отделни определения на понятието „агресия“ при Фройд. Направен е сравнителен анализ между различните оценки дадени за Фройдoвите възгледи за общественото развитие, съдържащи се в критическата теория на Херберт Маркузе, археологията на знанието на Мишел Фуко и социалната теория на Ерих Фром. В тази посока е изследвано както влиянието на Фройд върху развитието на възгледите на Маркузе, Фуко и Фром, така и новото в техния специфичен прочит на Фройдовите идеи.
Д-р Малина Белчева е философ и изследовател, началник отдел „Редки и ценни издания“ в Университетската библиотека на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Творческите търсения на д-р Белчева са в областта на философията на политиката, изкуството и правото, историята и теорията на консервацията и реставрацията и на историята на изкуството. Член е на Съюза на учените в България, Съюза на българските художници, Асоциацията на реставраторите в България, както и на международни професионални организации – Международния институт за консервация и реставрация на произведения на изкуството (IIC, UK) и Американския институт за консервация и реставрация на произведения на изкуството (AIC, USA). Публикува свои изследвания в областта на философията и историята на изкуството. Със свои фотографии и художествени произведения участва в национални и международни изложби в Европа и Америка. Нейни творби са притежание на международни частни и обществени колекции. |