Как петима приятели могат да управляват съвместен бизнес в продължение на почти три десетилетия, запазвайки добрите си отношения.
Тук научаваме как група приятели могат да стартират и управляват успешен бизнес в България без политическа подкрепа. Книгата е изпълнена с много конкретни примери и интересни истории, които ни пренасят в едни не толкова далечни, но пък за сметка на това доста различни времена. Тези от нас, които са били свидетели на създаването на частна компания през 90-те години, ще си припомнят част от миналото, а по-младите читатели ще имат възможност да видят разликата в изграждането на бизнес преди 30 години и днес - в ерата на стартъпите.
Защо сме добри – защото всички ние се интересуваме от същността на нещата, а не от тяхната форма. Това, което правим, го правим от сърце, правим го с желанието да стане по най-добрия начин, да го обновяваме, да го развиваме. ” – в интервю за в. “Капитал”
Поради наличието на повече свободно време покрай пандемията на шега написах три книги, свързани със стартъпите и предприемачеството. В последната книга разказах историята на 12 български стартъпа. Техните основатели споделиха своя опит какво е да правиш такъв тип компании в България през 2020 г. Всъщност основателите на стартъпи са си един вид предприемачи и даже е трудно да се разграничи каква точно е разликата между стартъп и създаването на един бизнес като производство на стоки или дистрибуторска компания. Не знам точната причина, но истината е, че през последното десетилетие фокусът в България се премести изцяло върху така наречените стартъпи. По-традиционните бизнеси останаха малко извън светлините на прожекторите. От друга страна, поради случайно стечение на обстоятелствата – периода, в който съм роден, и целенасочения ми избор на професията на финансов консултант, - аз бях пряк свидетел на създаването на частния бизнес в България след падането на старата система. Ето защо ми се искаше освен описанието на най-новия етап в развитието на предприемачеството в България – стартъпите, да разкажа и за добрите примери на бизнес от така наречения преход. |