Записките по метафизика са непозната и неиздавана до момента част от творчеството на най-известния български философ между двете световни войни - Димитър Михалчев
Книгата е от интерес не само за историци на българската философия, но и за широк кръг любители на философски четива. Записките съдържат редица оригинални моменти, намиращи се в хармония с Михалчевата философия на даденото.
Философските постановки и оценки в тях могат да пробудят критически размишления у днешните им читатели.
Предговор към изданието: проф. дфн Ангел Стефанов.
Може да се каже, че творчеството на акад. Димитър Михалчев, най-известният български философ между двете световни войни, е до голяма степен познато в неговата съвкупност на интересуващата се от философски четива публика. Казвам „до голяма степен“, защото има две изключения. Едното е отдавна известно, макар и да не представлява изключение в разглеждания тук смисъл на познатост. Това е първата книга на Димитър Михалчев, излязла през 1909 г. на немски език със заглавие Philosophische Studien, и която не е преведена на български език в своята цялост. Второто изключение са неговите записки по метафизика.
Наскоро попаднах случайно на тези записки. Подвързани са чрез зашиване във формат на стандартно книжно тяло и са напечатани на машина. Обемът на така сглобената книга е от 152 страници. Страниците обаче съдържат по 45 реда, което означава, че ако текстът на записките се трансформира в стандартни машинописни страници (и се отчете в машинописни удари малко по-късата дължината на реда), обемът му би нараснал на около 200 страници.
Текстът на записките не е снабден с изведено Съдържание, но в него са разположение вътрешни тематични заглавия. Това са: „Увод“, „Неоплатонизма“, „Християнска метафизика“, „Проблемата за световната вещ“, „Светът като телесна и душевна действителност“, „Проблема за същината на света“, „Материализъм“, „Монизъм“, „Спиритуализъм“, „Проблема за субстанция и вещта“, „Що е душа“, „Метафизиката на Канта“. |