Роман за едно преломно време в съдбата на България
Чрез майсторски заплетения сюжет и пъстрата палитра от изваяни образи, Иван Тренев ни показва разлагащата сила на властолюбието и едно съществуване, в което духът осиромашава и става чужд на подвига и саможертвата.
В центъра на изпълнения с перипетии сюжет са образите на царица Ирина, севастократор Александър, сина му Калиман, княгините Тамара и Мария, незаконния син на цар Калоян – Витлеем, патриарх Йоаким I, царедворци и хора от народа. Иван Тренев тълкува художествено вечно актуалната тема за разлагащата сила на властолюбието и онези зли амбиции, които не знаят преграда по пътя към властта, показва ни как себелюбието затваря човека в нищожния свят на едно съществуване, в което духът осиромашава и става чужд на подвига и саможертвата.
Цар Иван Асен II умира и за могъщото му царство, опряно на три морета, настъпват преломни дни. Изпълзяват предателите и себелюбците. Чужда на всяко благородно дело, царица Ирина вижда на върха единствено себе си и сина си Михаил, но севастократор Калиман и неговите привърженици също не признават прегради по пътя към властта. В двореца започват интриги и убийства. |