Посочена за една от „10-те най-влиятелни следвоенни британски пиеси“ от Гардиън, Великобритания!
Берлин, 1934 г. В навечерието на нацисткото нашествие Макс, дребен спекулант, и неговият любовник Руди се възстановяват след бурна нощ с един млад щурмовак от СА. Двама войници нахлуват в апартамента им, прерязват гърлото на госта и това е началото на тяхната кошмарна одисея в нацистка Германия. Поставени по-ниско в човешката скала и от евреите, Макс и Руди, чиято сексуална ориентация е разкрита, бягат. Отчаян и търсещ убежище, Макс моли своя „дискретно“ хомосексуален чичо Фреди за помощ, докато по-възрастният мъж му дава съвети как да живее като него, прикривайки своята истинка сексуалност. Докато се опитват да избягат, Руди е пребит до смърт, а Хорст, друг хомосексуален затворник, предупреждава Макс да се откаже от любовника си. Отведени в лагера на смъртта Дахау, Макс и Хорст, белязани с „розовия триъгълник“ заради своята хомосексуалност, се надяват да оцелеят, вдъхвайки един другиму надежда и кураж, но съдбата им отрежда друга участ.
„Обратен“ е представена за първи път в Роял Корт Тиътър в Лондон, Великобритания, на 3 май 1979 г. , с режисьор Робърт Четуин. Впоследствие пиесата е прехвърлена в лондонския Уест Енд, в театър Крайтириън, на 4 юли 1979 г. Премиерата на пиесата на Бродуей, в Ню Аполо Тиътър в Ню Йорк, е на 2 декември 1979 г. Режисьор е Робърт Алън Акерман.
Хорст: Е, веднъж поне си прав. Глупаво е. Хомосексуални нацисти има. И хомосексуални светци има. И хомосексуални гении има. И посредствени хомосексуални хора има. Те нито са по-добри, нито по-лоши от другите. Просто хора. Наистина го вярвам. Затова подписах петицията на Хиршфелд. Затова се озовах тук. Затова нося този триъгълник. Затова трябва и ти да го носиш.
„Силна и провокативна. “ – Ню Йорк Таймс
„Обратен“ разкрива безкрайната сила на любовта, смелостта и идентичността. “ – Лос Анджелис Таймс
Мартин Джералд Шърман (роден на 22 декември 1938 г. ) е американски драматург и сценарист, познат със своите 20 театрални пиеси, поставени в над 60 страни. Той става известен през 1979 г. с постановката на пиесата си „Обратен“, третираща темата за преследването на хомосексуалните хора по време на Холокоста. „Обратен“ е номинирана за наградата Тони за най-добра пиеса през 1980 г. и печели наградата Хъл-Уоринър на Гилдията на драматурзите. Пиесата е адаптирана от Шърман за голяма филмова продукция през 1997 г. (с участието на Мик Джагър в женски дрехи, който изпълнява песента „Улиците на Берлин“, саундтрак на Мартин Шърман и Филип Глас), а по-късно от независими продуценти е поставена като балет в Бразилия. Шърман е открит гей евреин и много от творбите му разглеждат „аутсайдерите“, изследвайки дискриминацията и маргинализацията на малцинствата, били те „хомосексуални, жени, чужденци, хора с увреждания, различни по религия, класа или цвят“. От 1980 г. Мартин Шърман живее и работи в Лондон. |