Трапезни слова - Мартин Лутер

Трапезни слова
Автор: Мартин Лутер
Обем: 352 стр.
Формат в мм.: 140х215
Издател: ИК "Изток Запад"
Твърда подвързия
Дата на включване: 2024-11-14
Нашата цена: 27.21 лв
 

Наред с превода на Библията, Трапезни слова на Лутер, записвани от негови събеседници между 1531 и 1546 г., са сред най-издаваните немски книги с важна роля във формирането на светогледни нагласи по всякакви теми. Благодарение на тях типично Лутерови изрази придобиват статута на народната мъдрост, а множеството подборки са сред източниците за разбиране, продължаване, обсъждане и осъждане на Реформацията. Напоследък те не се радват на особена почит, подлагат се на нелепи обяснения, редактиране и цензуриране с оглед на новопоявяващи се вечни истини, тъй като в Словата често се изразяват твърдения, намиращи се в остро противоречие с налаганата идеология на толерантността и милото схващане за Бог и религията като изрази на благост, кротост и добрина. Така Лутеровото Аз стоя тук! е достатъчен повод той да бъде изместван към забравата, а Трапезни слова да са обект предимно на лингвистично-сравнителни занимания. Без тях обаче трудно би се разбрала не само немската история и култура, но и тази на човечеството, колкото и наивно да изглежда това с оглед на тъй далечните теми и вълнения на събеседниците около масата на доктор Мартин Лутер във Витенберг и из хановете, където той винаги е бил придружаван от хора, записващи и препращащи с трепет неговите слова като поучение за достоен живот.

Димитър Денков

Ма̀ртин Лутер е немски духовник и теолог, който поставя началото на протестантската Реформация. Енергичен опонент на възгледа, че освобождаването от Божието наказание за греховете може да бъде откупено с пари, той се противопоставя на продавача на индулгенции Йохан Тецел със своите „95 тезиса“ от 1517 година. Отказът му да се отрече от тях по искане на папа Лъв X през 1520 година и на император Карл V по време на Вормската диета през 1521 година довежда до неговото отлъчване от папата и до обявяването му извън закона от императора.

Лутер проповядва, че спасението не се печели с добри дела, а се получава като безплатен дар от Божията благодат чрез вярата в Исус Христос като изкупител на греховете. Неговата теология оспорва авторитета на папата на Римокатолическата църква, настоявайки че Библията е единственият източник на божествено разкрито познание.

Мартин Лутер превежда Библията на говоримия немски език, вместо традиционната латинска версия, което я прави по-широко достъпна и оказва огромно влияние върху Църквата и цялата германска култура. Издаването на Лутеровата Библия насърчава формирането на стандартна форма на немския език, въвежда някои принципи в теорията на превода и оказва влияние върху последвалите преводи на Библията на други говорими езици.