Тревожното поколение. Детство във виртуална реалност? - Джонатан Хайд

Тревожното поколение. Детство във виртуална реалност?
Автор: Джонатан Хайд
Обем: 368 стр.
Формат в мм.: 168х240
Издател: ИК "Изток Запад"
Мека подвързия
Дата на включване: 2025-05-18
Нашата цена: 30.03 лв
 

С упоритост и откровеност Хайд излага последствията от позволяването децата да навлязат още повече във виртуалния свят, като същевременно дава и предложения и решения, които биха могли да помогнат да защитим следващото поколение.

Шанън Карлин, „Тайм“, „100 книги, които трябва да прочетете през 2024 г.“

От началото на 2010 г. случаите на депресия, тревожност, самонараняване и самоубийство рязко нарастват. Отгоре на това „детството на играта“ е вече окончателно заменено от „детство в екрана“. Защо се случва това?

В „Тревожното поколение“ Джонатан Хайд излага ключово изследване на срива в психичното здраве на подрастващите и план за здравословно и свободно детство. Тук той описва как голямото пренастройване на детството е възпрепятствало социалното и неврологичното развитие на децата и води до лишаване от сън, разпокъсване на вниманието, пристрастяване, самота. Авторът обяснява защо социалните мрежи вредят на момичетата повече, отколкото на момчетата и защо момчетата се оттеглят от реалния във виртуалния свят с катастрофални последици за тях самите, за семействата им и за техните общества. Хайд отправя ясен призив за действие, като диагностицира „проблемите на колективното действие“ и предлага четири прости правила, които родителите, учителите, училищата, технологичните компании и правителствата могат да предприемат, за да сложат край на епидемията от психични разстройства.

Джонатан Хайд е посветил кариерата си на истината, подкрепена от достоверна информация – и то в общества, поляризирани от политика, религия, културни войни и извънредната ситуация с общественото здраве, от която страда поколението Z. Не можем да си позволим да пренебрегнем изводите, които прави за защитата на нашите деца – и на нас самите – от психичните поражения вследствие на живот в екрани.

Джонатан Хайд е социален психолог в Училището по бизнес „Стърн“ към Нюйоркския университет. Той получава докторска степен от Пенсилванския университет през 1992 г. и преподава в продължение на 16 години в катедрата по психология във Вирджинския университет.

Хайд изследва интуитивните основи на морала и как той варира в различните култури, включително в тези на прогресивните, консерваторите и либертарианците. Започва кариерата си с изучаване на отрицателните морални емоции, като отвращение, срам и отмъщение, но след това преминава към недостатъчно изучаваните положителни морални емоции, като възхищение, страхопочитание и морално извисяване. Неговата цел е да помогне на хората да се разбират, да живеят и да работят един до друг – както и да се учат един от друг – въпреки моралните си различия. Хайд е съосновател на няколко организации и сътрудничества, които прилагат моралната и социална психология, за да постигнат тази цел, като например HeterodoxAcademy.org, The Constructive Dialogue Institute и EthicalSystems.org.

Хайд е автор на „Хипотеза за щастието“ и на бестселърите на „Ню Йорк Таймс“ „Праведният ум: защо добрите хора са разделени от политиката и религията“ и „Изнежването на американския ум: как добрите намерения и лошите идеи създават едно поколение за провал“ (в съавторство с Грег Лукианоф). Написал е повече от 100 академични статии, цитирани близо 100 000 пъти. През 2019 г. той е въведен в Американската академия на изкуствата и науките и е избран от списание „Проспект“ за един от „50-те най-добри мислители“ в света.

От 2018 г. той изучава приноса на социалните медии за влошаването на психичното здраве на тийнейджърите.